Officers

OFFICERS of SOVEREIGN GREAT PRIORY   2019 – 2022

 

M.Em.Kt. William F. Mann, GCT (3)SUPREME GRAND MASTER
M.Em.Kt. Gordon H. Stuart, GCT (2)1992 – 1994
M.Em.Kt. W. Marshall Black, GCT (73)1994 – 1996
M.Em.Kt. Joseph R. Marshall, GCT (34)2006 – 2008
M. Em.Kt. Gerald E. Tetzloff, GCT (46)2012 – 2015
M. Em.Kt. Gerald A. Riley, KCT (5)2015 – 2017
M. Em.Kt. David P. Hardie, GCT (12)2017 – 2019
M.Em.Kt. David G. Walker, GCT (12)Honourary 2019
R.Em.Kt. Geoffrey C. Perry, KCT (26)DEPUTY GRAND MASTER

ELECTED OFFICERS

 

R.Em.Kt. Rev. Alan Akehurst (72)GRAND CHAPLAIN
R.Em.Kt. Keith C. Tyler (26)GRAND CONSTABLE
R.Em.Kt. Stephen D. Thomson (37)GRAND MARSHAL
R.Em.Kt. Clive D. Stephenson KCT (65)ELECTED GRAND COUNCIL
R.Em.Kt. Anthony G. Kopf-Johnson (32)ELECTED GRAND COUNCIL
R.Em.Kt. Peter David Devlin (66)ELECTED GRAND COUNCIL
R.Em.Kt. Normand Lavoie, KCT (63)ELECTED GRAND COUNCIL

APPOINTED OFFICERS

 

R.Em.Kt. Dario Mancuso (32)GRAND TREASURER
R.Em.Kt. Howard F. Adams, KCT (29)GRAND CHANCELLOR
M.Em.Kt. David G. Walker, GCT (12)GRAND CHANCELLOR EMERITUS
R.Em.Kt. Michael J. Kingsley (3)APPOINTED GRAND COUNCIL
R.Em.Kt. John L. Bradley (55)APPOINTED GRAND COUNCIL
R.Em.Kt. Douglas J. Morton (35)APPOINTED GRAND COUNCIL
V.Em.Kt. James Leutri (29)GRAND VICE-CHANCELLOR
V.Em.Kt. Robert Dupel (32)GRAND SUB-MARSHAL
R.Em.Kt. Charles E. E. Rutt, KCT (5)GRAND HISTORIAN / ARCHIVIST
R.Em.Kt. Gary P. Humes (3)GRAND DIRECTOR of CEREMONIES
V.Em.Kt. Sydney C. Edge (21)GRAND ALMONER
V.Em.Kt. George Mikhael (26)GRAND CAPTAIN of the GUARD
V.Em.Kt. Lachlan F. Hamilton (12)GRAND 1ST STANDARD BEARER
V.Em.Kt. Mark L Miller (55)GRAND 2ND STANDARD BEARER
R.Em.Kt. Michael J. Kingsley (3)GRAND MASTER’S BANNER BEARER

 

LONDON DISTRICT
V.Em.Kt. David A. Detenbek (22)DISTRICT GRAND STANDARD BEARER
TORONTO DISTRICT
V.Em.Kt. Richard Wackernagel (13)DISTRICT GRAND STANDARD BEARER
KINGSTON / OTTAWA DISTRICT
V.Em.Kt. John F. Carter (52)DISTRICT GRAND STANDARD BEARER
QUEBEC DISTRICT
V.Em.Kt. Dominique LeFebvre (9)DISTRICT GRAND STANDARD BEARER
NOVA SCOTIA / PRINCE EDWARD ISLAND DISTRICT
V.Em.Kt. Tony Szucs (5)DISTRICT GRAND STANDARD BEARER
MANITOBA / NORTHWESTERN ONTARIO DISTRICT
V.Em.Kt. Peter A. Hall (70)DISTRICT GRAND STANDARD BEARER
PACIFIC COAST DISTRICT
V.Em.Kt. Jimmy Serge Catala (30)DISTRICT GRAND STANDARD BEARER
ALGOMA DISTRICT
V.Em.Kt. Frank Richardson (14)DISTRICT GRAND STANDARD BEARER
ALBERTA DISTRICT
V.Em.Kt. C. K. James Wilson (33)DISTRICT GRAND STANDARD BEARER
SASKATCHEWAN DISTRICT
V.Em.Kt. Wayne F. Tunison (51)DISTRICT GRAND STANDARD BEARER
V.Em.Kt. Brian T. Kiernan (3)GRAND SWORD BEARER
V.Em.Kt.GRAND ORGANIST
V.Em.Kt. John A. Slessor (12)GRAND PURSUIVANT
V.Em.Kt. Harley V. Cook (26)GRAND GUARD

 

2019 – 2021 PROVINCIAL GRAND PRIORS

 

LONDON DISTRICT
R.Em.Kt. Leroy Harrison KCTPreceptory No. 20
HAMILTON DISTRICT
R.Em.Kt. Frederick Charles Gregory Preceptory No. 62
TORONTO DISTRICT
R.Em.Kt. Ross HughesPreceptory No. 18
KINGSTON – OTTAWA DISTRICT
R.Em.Kt. Robert Allen NorrisPreceptory No. 1
QUEBEC DISTRICT
R.Em.Kt. Bernard LepagePreceptory No. 25
NOVA SCOTIA – PRINCE EDWARD ISLAND DISTRICT
R.Em.Kt. Terence Stanley ReadPreceptory No. 27
NEW BRUNSWICK DISTRICT
R.Em.Kt. Thomas Gordon RobertsPreceptory No. 3A
MANITOBA / NORTHWESTERN ONTARIO DISTRICT
R.Em.Kt. Richard Allen PorterPreceptory No. 74
PACIFIC COAST DISTRICT
R.Em.Kt. George PorterPreceptory No. 34
KOOTENAY DISTRICT
R.Em.Kt. Dale Alfred TownsendPreceptory No. 72
ALGOMA DISTRICT
R.Em.Kt. Stanley Ross FentonPreceptory No. 65
ALBERTA DISTRICT
R.Em.Kt. Glenn William WhitePreceptory No. 46
SASKATCHEWAN DISTRICT
R.Em.Kt. Richard Joseph GutfriendPreceptory No. 51
NORTHERN BRITISH COLUMBIA DISTRICT
R.Em.Kt. Hayward Ted PerryPreceptory No. 48
NEWFOUNDLAND & LABRADOR DISTRICT
R.Em.Kt. Derek Scott TuckPreceptory No. 71

 

KNIGHT COMMANDERS of the TEMPLE

 

LONDON DISTRICT (3)
R.Em.Kt. Jean-Marc J. Laprise, 2011Preceptory No.20
R.Em.Kt. Leroy P. Harrison, 2015Preceptory No.22
R.Em.Kt. Kenneth B. Mielkie, 2021Preceptory No. 37
HAMILTON DISTRICT (2)
R.Em.Kt. T. Roy Binns, 2010Preceptory No. 17
TORONTO DISTRICT (3)
R.Em.Kt. Eric L. Shaw, 2021Preceptory No. 13
KINGSTON / OTTAWA DISTRICT (2)
R.Em.Kt. David W. Hickman, 2004Preceptory No.52
R.Em.Kt. Kenneth M. Collard, 2016Preceptory No.6
QUEBEC DISTRICT (2)
R.Em.Kt. Douglas B. Hall, 2006Preceptory No.7
R.Em.Kt. Normand Lavoie, 2013Preceptory No.63
NOVA SCOTIA / PEI DISTRICT (2)
R.Em.Kt. Gary C. Patterson, 2015Preceptory No.73
R.Em.Kt. Charles E. E. Rutt, 2016Preceptory No.5
NEW BRUNSWICK DISTRICT (1)
R.Em.Kt. Frederick A. Healey, 2021Preceptory No.3A
MANITOBA / NW ONTARIO DISTRICT (2)
R.Em.Kt. Michael G. Abbott, 2009Preceptory No.23
R.Em.Kt. Alfred Peter Christoffersen, 2013Preceptory No.44
PACIFIC COAST DISTRICT (2)
R.Em.Kt. Leonard G. B. Pickell, 2015Preceptory No.34
KOOTENAY DISTRICT (1)
R.Em.Kt. Kenneth John McKenzie, 2017Preceptory No.84
ALGOMA DISTRICT (2)
R.Em.Kt. Clive David Stephenson, 2017Preceptory No.65
R.Em.Kt. Michael J R Millard, 2021Preceptory No.14
ALBERTA DISTRICT (1)
R.Em.Kt. Erhart Wilfred Weigelt, 2010Preceptory No.66
SASKATCHEWAN DISTRICT (1)
R.Em.Kt. Robert James Turner 2018Preceptory No.51
NORTHERN BRITISH COLUMBIA DISTRICT (1)
NEWFOUNDLAND & LABRADOUR DISTRICT (1)
R.Em.Kt. Ian A. Murray, 2019Preceptory No.71
KNIGHT COMMANDERS of the TEMPLE – ADDITIONAL
R.Em.Kt. Geoffrey C. Perry, DGM, 2017Preceptory No.26
R.Em.Kt. Willard G. Dionne, PDGM 2014Preceptory No.32
R.Em.Kt. George Fairbairn, PGTPreceptory No.3

 

KNIGHT COMMANDERS of the TEMPLE – EMERITUS

 

R.Em.Kt. W. Bruce Miller, 2008 – 2021Preceptory No.62
R.Em.Kt. Norman D. McComb, 2005 – 2016Preceptory No.65
R.Em.Kt. James Dawe, 2012 – 2019Preceptory No.80
R.Em.Kt. Kenneth J. McCracken, 2002 – 2019Preceptory No.39
R.Em.Kt. Hilliard Clair, 2002 – 2019Preceptory No.48
Translate »